Sousedé: důležitý faktor při hledání nemovitosti

18
Březen
2015
18. březen 2015

Při výběru stavebního pozemku pro nový rodinný dům, se většina lidí zaměřuje na polohu pozemku, inženýrské sítě, občanskou vybavenost. Prozíravější potencionální stavebníci se zajímají o územní plány, aby věděli, co se v jejich sousedství či okolí bude v budoucnu stavět či budovat.

To jsou všechno podstatné věci, které budou mít vliv na vaše bydlení a život ve vybrané lokalitě. Hodně lidí však zapomíná, že budou muset také žít se sousedy. A mnohdy na sousedech záleží mnohem víc, než na jiných okolnostech.

Pokud si postavíte dům vedle netolerantních lidí, mohou vám nastat potíže, s kterými se budete potýkat třeba i celý život. Stejně tak můžete dopadnout i při koupi bytu v bytovém domě, kde budete mít na poschodí či nad sebou sousedy, se kterými nebude možná žádná rozumná domluva.

Někteří občané jsou nesnášenliví a těžko se s nimi dohodnete po dobrém či po zlém.

Můžete dopadnout i tak, že budete mít za sousedy tzv. nepřizpůsobivé občany, se kterými si nevědí mnohdy rady ani obecní či městské úřady.

Proto se vyplatí, kromě ostatních náležitostí si nejprve zjistit, s kým budete další roky sdílet buď společný plot, nebo chodbu či stěny v obytném domě. Nemusíte nikoho podrobovat náročnému lustrování, nebo se obracet na úřady. Stačí se nenápadně poptat ostatních lidí v okolí vámi vybraného pozemku či nemovitosti, kterou chcete koupit. Stejně tak jiných sousedů v panelovém domě, případně si promluvit s některým členem výboru společenství vlastníků bytových jednotek.

Co dělat s hlučnými sousedy

Jsou však i situace, které sami nemůžete nijak ovlivnit. To jsou případy, kdy si vedlejší dům nebo byt koupí někdo nesnášenlivý a hlučný, kdo vám začne ztrpčovat život různým způsobem. Problémový soused může být třeba autoopravář, který neustále „túruje“ motor aut či motorek, nebo náruživý zahrádkář, který nebere na nikoho ohledy a seká trávu, kdy se mu zamane.

Ve společném bytovém domě to bývají časté mejdany, vrtání do zdi večer či o víkendu a řada jiných nepříjemností. Pak máte možnost se obrátit na společenství vlastníků, na městskou policii, nebo podat stížnost u přestupkové komise vašeho obecního či městského úřadu. V případě nadměrné hlučnosti máte možnost navrhnout hygienické stanici, aby změřila stupeň hlučnosti, který nesmí přesáhnout předepsanou míru.