Změny v placení daně z nabytí nemovitých věcí

2
Srpen
2016
2. srpen 2016

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí prošel již senátem a účinnosti nabude na podzim letošního roku. Rozhodujícím obdobím bude listopad 2016. Pokud podáte kupní smlouvu na katastr nemovitostí do 31. října, změny se vás nedotknou. Žádosti podané po tomto datu se ale novým zákonem budou již řídit. Zákon bude mít vliv na postavení prodávajícího i kupujícího a otázkou je, zda se změny mohou odrazit i na ceně nemovitostí.

Změna v placení daně

Zatím stále platí, že účastníci kupní smlouvy se mohou dohodnout, zda poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí bude prodávající nebo kupující. Pokud se obě strany nedohodnou, daň platí prodávající a kupující je v pozici ručitele.

Možnost volby však s novým zákonem padne, neboť je v něm uvedeno, že poplatníkem může být jen nabyvatel nemovitosti, tedy kupující. Žádná jiná varianta připuštěna nebude, ikdyby se kupující s prodávajícím dohodli a prodávající by daň platit chtěl. Z pohledu zákonodárců i odborníků je to logické opatření, neboť stát snáze dožene vlastníka nemovitosti než toho, kdo peníze obdržel. Zpočátku to může činit potíže, neboť v důsledku neustálých změn právních předpisů lze těžko naplňovat zásadu „Neznalost zákona neomlouvá“.

Bude dražší hypotéka?

Přenesením daňové povinnosti z prodávajícího na kupujícího pravděpodobně stoupnou kupujícímu náklady na pořízení nemovitosti. Nejvíce se to dotkne těch, kteří koupi domu či bytu financují hypotékou. Hypoteční úvěr je totiž účelový a daň z něj platit nelze. Změna ale bude mít negativní dopad i na ty, kteří do koupě vloží své peníze a hypotéku se vezmou jen na zbytek ceny. Část peněz, které si původně vyčlenili na spoluúčast budou totiž muset dát stranou na daň, takže si budou muset vzít vyšší hypotéku a banka jim může zvýšit úrok.

Novostavby již nebudou osvobozeny

Osvobození se bude týkat pouze:

  • prvního převodu dokončené stavby nebo jednotky
  • prvního převodu pozemku, jehož součástí je dokončená stavba
  • převodů staveb a jednotek s povolením předčasného užívání

Levnější nemovitosti?

Pokud tedy prodávající nebude již platit daň, může se stát, že o tuto částku poníží kupní cenu, jelikož ušetří. To je ovšem pouhá spekulace. Pokud někdo kupuje nemovitost, musí sledovat do detailu, za co vlastně platí a efekt daně si započítat. Podle odhadu realitních makléřů se cena nemovitostí nezmění a prodávajícímu zůstane více peněz. Dostupnost vlastního bydlení bude pravděpodobně o něco obtížnější.