Průměrná výše hypotéky v ČR opět překonala rekord

23
Únor
2016
23. Únor 2016

V poslední době jsme svědky stále nižší výše hypoték nabízených na českém finančním trhu. Není to jen aktuální stav, neboť ze statistik vyplývá, že již v červenci roku 2015 klesly úrokové sazby u hypotečních úvěrů popáté za sebou na rekordní minimum. Průměrná sazba u nově sjednaných smluv tehdy dosáhla 2,72 %. Tento pro spotřebitele příznivý trend pokračuje i v letošním roce.

Hypotéky v r. 2016

Rovněž začátek letošního roku vyšel bankám a stavebním spořitelnám úspěšně. Rekordně stoupl objem sjednaných hypoték, který dosáhla téměř 13 miliard Kč, což je nové lednové maximum v historii hypoték vůbec a v pořadí již 13. měsíční rekord. Tento prudký nárůst hodnoty sjednaných hypoték má příčinu ve zvýšené průměrné částce. V uplynulých letech si totiž lidé v průměru půjčovali maximálně 1,7 milionů Kč, zatímco od počátku roku 2016 je to již 2,14 milionů Kč. Dosavadní rekord z loňského prosince byl tedy zatím letos překonán o 226 tisíc Kč.

Důvody růstu výše hypoték

Finanční analytici spatřují důvod permanentního růstu průměrné výše hypoték v několika faktorech. Na prvním místě jsou to pochopitelně velice nízké úrokové sazby hypoték. Díky nim pak zájemci o hypotéku mohou dosáhnout na vyšší částky úvěrů, než tomu bylo v letech předchozích. Také je to dáno snadnou dostupností a cenou hypoték s nejvyšším LTV (poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší poskytnutého úvěru), takže si klienti oproti minulým obdobím půjčují na celou pořizovací cenu nemovitosti. Dalšími faktory, které s těmi předchozími úzce souvisí, je nárůst cen nemovitostí, čímž dochází k převisu poptávky nad nabídkou. Lidé tím pádem mnohem méně smlouvají o ceně nemovitosti. Růst výše hypoték a průměrnou půjčenou částkou na začátku r. 2016 také způsobila rostoucí výstavba i prodej bytů v novostavbách, jejichž rychlost letošní mírná zima nijak výrazně neomezila.

Prognóza dalšího vývoje

Na vývoj výše hypoték má vliv kromě výše uvedených faktorů také vývoj sazeb na mezibankovním trhu, intervence ČNB, nabídka a poptávka po penězích, mezibankovní konkurence a další. Také je to riziková marže, kterou si banky určují podle svých vlastních pravidel. Odhaduje se však, že v r. 2016 by se úrokové sazby neměly významně měnit.