Prodejní ceny bytů vzrůstají

10
Květen
2016
10. květen 2016

Jen za loňský rok stouply prodejní ceny bytů v Praze a v některých krajských městech v porovnání s rokem předchozím o 6%, konkrétně na částku 41.800 Kč za 1m2. Z obecně známých důvodů byly nejdražší byty v Praze (56.400 Kč) a nejlevnější v Ústí nad Labem (10.000 Kč). Údaje jsou výsledkem průzkumu poradenské společnosti Deloitte, která zpracovává informace o prodejních cenách přímo z kupních smluv evidovaných v jednotlivých katastrech nemovitostí.

Přesto se počet prodávaných bytů zvětšil. Přispělo k tomu jednak zlepšení ekonomické situace, a jednak nižší nezaměstnanost a také zlevnění hypoték.

Vývoj cen bytů v posledních letech

Zhruba od roku 2010 až dosud stouply ceny bytů o jednu čtvrtinu. Index průměrných cen všech na trhu nabízených nemovitostí v březnu 2016 klesl na 2,09 milionu Kč, tedy o 2%. Z dlouhodobého pohledu je to ojedinělý výkyv, neboť meziročně rostou ceny bytů za posledních šest let o 5%. V červnu 2010 dosáhly ceny bytů svého dna. Od té doby vzrostly ceny o 24%, což v absolutních číslech znamená zvýšení o 400 tisíc za nemovitost.

Jaká je tedy dostupnost bydlení

Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje podíl měsíční splátky hypotečního úvěru na celkovém čistém měsíčním příjmu průměrné české domácnosti, klesl v již zmíněném letošním březnu o jeden procentní bod. Pozitivní vliv sehrálo jednak zlevnění hypoték, a jedna pokles průměrných cen za byt.

Jelikož ne každý člověk využívá ke koupi nemovitosti hypotéku, slouží k porovnání vývoje míry dosažitelnosti vlastního bydlení mnohem lépe index návratnosti bydlení. Ten poměřuje pouze průměrné příjmy českých domácností a průměrné ceny bytů. Podle zjištění společnosti Deloitte potřebují Češi v současnosti na pořízení bytu v ceně 2,09 mil. Kč přibližně 5,5 svých čistých ročních příjmů.

Samozřejmě se jedná o údaje za celou republiku jako celek a v jednotlivých regionech je to rozdílné. Markantní rozdíly jsou mezi Prahou a ostatními kraji. Porovnáme-li index návratnosti bydlení, tak v Praze dosahuje 11-ti násobku čistých ročních příjmů pražských domácností, což je dvakrát víc než je celostátní průměr.