Leasing nebo půjčka na auto?

1
Květen
2015
1. květen 2015

Obě varianty mají své klady a zápory. Záleží na tom, zda chcete auto vlastnit, nebo chcete starosti o servis a pojištění přenechat leasingové společnosti. V tom je právě největší rozdíl mezi půjčkou a leasingem. Vezmete-li si půjčku, stanete se ihned majitelem nového auta.

U leasingu zůstává majitelem leasingová společnost a až po doplacení všech splátek a zaplacení zůstatkové hodnoty auta přejde jeho vlastnictví na vás. Jak půjčku, tak leasing mohou využívat právnické i fyzické osoby. Obě varianty mohou použít na financování nového i ojetého vozidla.

Pokud jde o celkově vynaložené peníze, tak u levnějších automobilů se celková suma příliš neliší.

Měsíční splátky jsou téměř stejné a liší se cca o jednu stokorunu. U leasingu lze ušetřit ještě tím, že uzavřete smlouvu na delší dobu. Na rozdíl třeba od tříleté smlouvy zaplatíte u pětileté smlouvy na měsíčních splátkách zhruba o polovinu méně.

Klady a zápory

Pokud budete chtít využít některé z finančních služeb, ať již půjčky nebo leasingu, musíte počítat s určitým omezením. Vezmete-li si půjčku, budete ve velkém technickém průkazu zapsán jako majitel, kdežto jako leasingový klient se majitelem stanete až po doplacení smlouvy a zaplacení zůstatkové hodnoty a do té doby je jako majitel zapsána leasingová společnost. V některých případech však auto slouží jako zástava půjčky, takže velký technický průkaz je do doby splacení půjčky uložen u poskytovatele půjčky. U leasingu to tak je vždy.

Dalším omezením či nepříjemností je, že u obou finančních služeb musíte platit i několikatisícový poplatek při žádosti o změnu smlouvy. Například se to může týkat pouhé změny data splatnosti půjčky či leasingu.

Rozdíly mezi půjčkou a leasingem jsou, ale málokdo vám řekne, co je výhodnější.

Záleží na tom, co preferujete.

Ve stručnosti lze plusy a mínusy obou finančních služeb shrnout takto:

Půjčka

+ Velkou výhodou je skutečnost, že jste majitelem auta. Splatit je možné jednorázově před vypršením smlouvy. Doba splácení je zde volitelná a obvykle bývá od 6 měsíců.

Obvykle je nutné mít ručitele nebo ručit autem, složitější formality při vyřizování.

Leasing

+ Rychlé vyřízení a variabilní zůstatková hodnota.

Nemožnost jednorázového doplacení smlouvy.