Kdy upřednostnit výkup nemovitostí realitkou před klasickým prodejem?

30
Duben
2021
30. duben 2021

Kdy upřednostnit výkup nemovitostí realitkou před klasickým prodejem?

Když se chcete nebo se musíte „zbavit” vaší nemovitosti a inkasovat z toho peníze, máte prakticky jen dvě možnosti, jak to udělat. Dost přitom záleží na tom, v jaké životní situaci se v době prodeje nacházíte. Buď máte čas a nemovitost klasicky nabídnete k prodeji a nebo čas nemáte, peníze potřebujete ihned, a proto zvolíte výkup nemovitostí realitkou. Jaký v tom je rozdíl?

Klasický prodej nemovitosti si vezme hodně vašeho času a energie

Když se rozhodnete vaši nemovitost klasicky nabídnout k prodeji, znamená to, že na prodej nijak zvlášť nespěcháte. Samozřejmě budete rádi, když se nemovitost prodá pokud možno co nejrychleji. Ale protože z ní chcete vytěžit maximum, rádi si počkáte na vhodného kupce. Pak už je na vás, zda nemovitost budete prodávat svépomocí nebo si najmete realitního makléře, který prodej uskuteční za vás od A do Z. Ať tak či tak, můžete počítat s tím, že za nemovitost obdržíte slušnou tržní cenu. Samozřejmě záleží na stavu nemovitosti, lokalitě, na vašich schopnostech či na schopnostech realitky.

A zatímco výkup nemovitostí realitkou je opravdu rychlý, velkou nevýhodou klasického prodeje je fakt, že spolkne spoustu vašeho času a energie. K prodeji je potřeba vyřídit nutnou administrativu, oběhat kolečko na úřadech, připravit nemovitost, najít kupce a věnovat se jim po dobu, než onu nemovitost prodáte. A je jedno, jestli prodáváte svépomocí nebo s realitkou. Ať tak či tak, tohle všechno zabere nějaký ten čas. A vezmete-li v potaz, že taková nemovitost se neprodá za dva týdny, za měsíc, někdy dokonce ani za půl roku či víc, musíte uznat, že je to opravdu dlouhá doba, kterou si mohou dovolit absolvovat jen ti, kteří s prodejem opravdu nespěchají.

Výkup nemovitostí realitkou je rychlým řešením pro ty, kteří s prodejem spěchají

Kromě klasického prodeje nemovitosti tady ještě existuje jiné řešení, tím je výkup nemovitostí realitkou. V čem se liší? Hlavně v rychlosti vyřízení a v konečné ceně, kterou ve finále za nemovitost utržíte. Přitom na výkup nemusíte dát pouze svůj dům, nýbrž i pozemek, chatu či byt.

Výkup nemovitostí realitkou s sebou nese následující výhody. Rychlost je u výkupu hlavním faktorem, protože výkup nemovitostí realitkou využívají hlavně ti lidé, kteří se dostali do tíživé finanční situace. Na zaplacení svých závazků nemají ze svého, a proto chtějí prodat svou nemovitost nebo jinou nepoužívanou nemovitost ve svém vlastnictví. I tito lidé by mohli svou nemovitost klasicky prodat. Než by se tak ale stalo, jejich dluh by zbytečně narostl o penále z neplacení. Výkup nemovitostí realitkou je proveden opravdu velmi rychle. Realitní kancelář se v tomto případě o klienty postará od začátku do konce. Prohlédne si nemovitost, zjistí, jestli jsou na ni vázaná nějaká břemena či zda není zatížená exekucí (pozor, realitní kanceláře vykupují i nemovitosti v exekuci), stanoví cenu  výkupu a předloží ji klientovi. Pokud klient souhlasí, proběhne celá transakce velice rychle, což je pro tyto klienty klíčové. Své rychle získané peníze použijí na zaplacení svých závazků.

Výkup nemovitostí realitkou přitahuje i klienty bez závazků

Přitom u výkupu nemovitosti realitní kanceláří nemusí jít pouze o klienty v tíživé životní situaci a se závazky. Může jít o lidi, kteří zdědili nemovitost, která chátrá. Zde je velmi vysoké riziko, že prodej bude trvat opravdu dlouho a je možné, že se v dohledné době kupce vůbec nenajde. Spíše než financovat chátrající stavbu je pro tyto klienty lepší spokojit se s nižší cenou a mít celý proces rychle za sebou. To je jen příklad. Samozřejmě existují i jiní lidé, kteří výkup nemovitosti realitkou upřednostní před klasickým prodejem. Nejčastěji z toho důvodu, že jednoduše spěchají, nechtějí se prodejem zabývat a tak podobně.

Jediná nevýhoda, kterou výkup nemovitostí realitkou má, je nižší výkupní cena

A kde jsou výhody, tam musí být logicky i nevýhody, alespoň jedna, protože jinak by to bylo podezřelé, že? A protože je výkup nemovitostí realitkou běžně řešenou věcí, i tady se nevýhoda najde. Tou největší je nižší výkupní cena oproti klasické prodejní ceně. Tu  nemůžete mít realitní kanceláři za zlé. Pro ni je odkup nemovitosti ve spěchu značným rizikem. Ve chvíli, kdy nemovitost od svého klienta odkupuje ani neví, zda ji dokáže slušně prodat. A proto je výkupní cena logicky nižší. Ale to ještě neznamená, že se musíte spokojit s málem. I tady je dobré si svou realitní kancelář správně vybrat.

Realitní kanceláře, kterým na klientech záleží, jsou schopny nabídnout až 80% z tržní ceny.