Jaká kritéria posuzovat u různých poskytovatelů půjček

17
Duben
2015
17. duben 2015

Pokud se někdo rozhodne pro půjčku, bývá to zpravidla dáno okamžitou potřebou řešit aktuální finanční tíseň. Proto je pro většinu žadatelů o půjčku na prvním místě rychlost vyřízení jejich žádosti. S podmínkami a kritérii půjček je tedy vhodné se seznámit s dostatečným předstihem.

Než podepíšete smlouvu o půjčce v bance, nebo požádáte o online nebankovní půjčku prostřednictvím formuláře na internetu, nebo i sms zprávou ze svého mobilního telefonu, snažte se posoudit jednotlivá kritéria a porovnat podmínky, které se liší mnohdy do značné míry.

Existuje pět základní rad, které je dobré vzít před rozhodnutím v úvahu:

  • V prvé řadě se zaměřte na pověst firmy, která peníze půjčuje. Zjistěte si, zda se jedná o seriózní a důvěryhodnou společnost, zvláště, když nejde o některou zavedenou banku. Některé firmy mají virtuální adresy, nebo neuvádějí žádné sídlo. Jelikož se zavážete na delší dobu, můžete mít v budoucnu potíže, když nebudete mít s kým komunikovat. Informace lze získat na internetových vyhledávačích, diskusních fórech nebo u lidí, kteří již mají s danou firmou zkušenost.
  • Dalším úskalím mohou být zamaskované poplatky. Nestačí vybírat firmu podle nabízeného nízkého úroku. Samotná úroková sazba nemá příliš velkou vypovídací schopnost o tom, kolik za půjčení zaplatíte. Mnohem důležitější je Roční procentuální sazba nákladů, která se skrývá za zkratkou RPSN. Reklamním trikem některých nebankovních společností je uvádění nízkého úroku ve snaze nalákat co nejvíce klientů. Jejich hlavním výdělkem jsou ale nejrůznější poplatky, které člověk snadno přehlédne, nebo je mylně pokládá za málo důležité. Pokud podepisujete smlouvu, musí být dle zákona hodnota RPSN v textu uvedena.

  • Využijte internetových finančních rádců, kalkulaček a srovnávačů, zjistěte si základní parametry, které budou odpovídat vašim představám a ty porovnejte s konkurencí, zda nenajdete lepší podmínky.

  • Zajímejte se také o to, co se stane, když včas nezaplatíte splátku. Někdy totiž sankce za nedodržení podmínek jsou neúměrně vysoké a vy se můžete ocitnout v daleko horší situaci, než před půjčením peněz.

  • Pozor na malá písmena. Zákon sice zakazuje všem subjektům psát zejména podmínky malými písmeny, ovšem ne každý to respektuje. Často se právě v drobném textu mohou skrývat klíčové údaje například o sankcích.

Zde popisujeme jaká jsou největší rizika půjček.