Jak zvýšit cenu bytu

25
Březen
2015
25. březen 2015

Pokud plánujete prodat byt, pravděpodobně ho chcete prodat za adekvátní cenu. Existuje celá řada způsobů, jak jeho cenu zvýšit, aby pro vás byl prodej ještě výhodnější. Byt lze zhodnotit jednak vylepšením jeho interiéru, a jednak vnějšími úpravami spočívajícími zejména v zateplení domu a modernizací společných prostor bytového domu.

Faktory pro stanovení ceny

Pokud se rozhodnete prodat byt, rozhoduje o stanovení jeho ceny mnoho faktorů. V první řadě je podstatná lokalita, pak rozhoduje dopravní dostupnost, občanská vybavenost a také poloha bytu v domě. Kupující se zajímají i o to, zda je v domě výtah, zda má byt balkón a zda má prodávající k dispozici volnou garáž. Svou roli hraje i zabezpečení bytu, ale i celého domu. V úvahu se musí také brát územní plán města, podle kterého se v brzké době například radikálně nezmění výhled z oken díky stavbě výškové budovy, nebo se nezvýší ruch kolem domu díky nové komunikaci.

Rekonstrukce bytu

Sami můžete hodnotu a prodejní cenu bytu zvýšit jeho rekonstrukcí. Výhodněji prodáte nově zrekonstruovaný byt, než starý, neudržovaný byt, ve kterém by kupující musel dělat nákladné úpravy.

Nejobvyklejší rekonstrukcí, která výrazně zvýší hodnotu bytu, je výměna umakartového jádra v panelákovém bytě.

Vyzděním koupelny a záchodu zajistíte nejen lepší vzhled, ale docílíte i lepších zvukově izolačních vlastností.

Dalším dobrým počinem je odstranění nevyhovující kuchyňské linky a instalace moderní kuchyně splňují i náročné požadavky na místnost, která bývá v bytech nejpoužívanější.

Přečtěte si také, co vše je potřeba při rekonstrukci bytu v pronájmu.

Zřejmě největšího efektu dosáhnete výměnou starých nevyhovujících oken za plastová. Moderní plastová okna jsou zárukou úspory topení, neboť mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, ale výborně izolují byt i zvukově, což ocení zejména majitel bytu v domě, kolem kterého vede rušná komunikace.

Důležitou a mnohdy nezbytnou variantou, jak zvýšit cenu bytu, je výměna starých elektrorozvodů, které již nevyhovují současných normám a mohou být i velice nebezpečné. Hodnota bytu se výrazně zvýší, pokud si necháte provést odbornou výměnu hliníkových kabelů za měděné a zároveň necháte vyměnit i pojistkové jističe, aby odpovídaly současným elektrospotřebičům.

Před tím, než pozvete do bytu zájemce, můžete udělat některé efektivní a nenákladné úpravy. Vystěhujte přebytečný nábytek, vymalujte světlými barvami, ukliďte věci osobního charakteru a vše naaranžujte tak, aby se zájemce již cítil jako doma.