Jak správně koupit nemovitost?

11
Srpen
2015
11. srpen 2015

Koupě nemovitosti není všední záležitostí a pokud uděláte chybu, můžete na ni doplácet třeba i celý život. Proto se vyplatí maximální obezřetnost a před podpisem kupní smlouvy si zjistit co nejvíce informací, přesvědčit se o skutečném stavu nemovitosti, o vlastnických právech a věcných břemenech. Tyto rady lze shrnout do tří základních pravidel.

Opatřete si nejprve výpis z katastru nemovitostí

Z výpisu z KN se dozvíte spoustu užitečných informací týkající se nemovitosti samotné, kdo je majitelem, zda na ní neváznou zástavní práva, věcná břemena či dokonce exekuce.

  • Vlastník nemovitosti se musí shodovat s osobou, která vám nemovitost prodává. Pokud se jedná o společné jmění manželů, musí být oba v kupní smlouvě uvedeni. V případě kupování domu se přesvědčte, zda kupujete i pozemek
  • Věcná břemena by vás jako nového vlastníka mohla nepříjemně omezovat tím, že byste byli povinni něco strpět. Například může mít někdo právo přechodu přes váš pozemek apd. Dopad každého věcného břemene na váš komfort při užívání pozemku je třeba zvážit vždy individuálně
  • Exekuce je vyznačena v katastru nemovitostí plombou. Pokud byste nemovitost v exekuci koupili, nemohli byste ji převést do svého vlastnictví dříve, než bude exekuce vyplacena. Mohli byste tak mít potíže při žádosti o hypotéku. Může také dojít k tomu, že se na nemovitosti objeví více exekucí a celková jejich výše může přesáhnout kupní cenu.

Kupujte s právníkem nebo prostřednictví realitní kanceláře

Nejdůležitějším dokumentem je kupní smlouva. Není však jediným dokumentem, který budete muset kontrolovat a podepisovat. Proto se vyplatí svěřit celý nákup nemovitosti odborníkům. Vynaložené prostředky za právníka či provizi realitní kanceláři se vám vrátí v podobě právní jistoty, že celý proces proběhne podle zákona a zodpovědnost za eventuální chybu neponesete sami.

Placení

Pokud budete kupovat nemovitost za vlastní prostředky, trvejte na úschově kupní ceny do doby, než budete jako vlastník nemovitosti zapsán do katastru nemovitostí. Peníze se ukládají u advokáta nebo u realitní kanceláře, existuje i možnost úschovy soudní nebo notářské.

V případě hypotéky jednejte s bankou v dostatečném předstihu, abyste měli jistotu, že hypoteční úvěr od banky skutečně obdržíte. Je dobré mít v záloze příslib ještě od jiné banky, zejména pro případ, že by bankovní odhadce určil nižší cenu než bude cena kupní.