Jak prodat nemovitost za co nejlepší cenu?

11
Červenec
2016
11. Červenec 2016

Zájmem prodávajícího je pochopitelně svou nemovitost zpeněžit co možná nejvýhodněji. Zvýšit prodejní cenu lze různými způsoby, ale dále uvedené tři tipy jsou zaručené:

1. Neuzavírat exkluzivní smlouvu

Pokud nemáte například s prodejem bytu žádné zkušenosti, je lepší využít služeb realitní kanceláře.

Při sjednávání podmínek smlouvy si musíte počínat jako tvrdý klient a nepřistupovat na vše, co vám realitka nabídne. Provize realitky se snažte snížit na polovinu a v žádném případě nepřistupujte na uzavření exkluzivní smlouvy s realitkou, neboť se připravíte o možnost svěřit prodej nemovitosti jiné realitní kanceláři nebo prodat nemovitost sami.

Výhodou prodeje přes realitku je, že vám poskytne potřebný právní servis. K vyšší kupní ceně pomůže také jejich povědomí o trhu s nemovitostmi a zkušenosti s prezentací a inzercí, aby nabídka prodeje vyzněla co nejlépe. Pokud realitkám nedůvěřujete, obraťte se na Realitní společnost České spořitelny (RSČS), která vám poradí ideální řešení.

2. Určit si spodní hranici

Zájemci o koupi mají většinou tendenci smlouvat o ceně. Nejdříve se vás při prohlídce zeptají na možnost slevy z kupní ceny. Také mohou přijít na prohlídku se stavebním expertem, který bude hledat na bytě nebo domě nejrůznější vady, aby kupujícímu otevřel prostor pro vyjednání další slevy. Často používají různé psychologické taktiky a tvrdí, že nemovitost s vadami je obtížně prodejná a že by bylo nutno hodně investovat do oprav. Také mohou slibovat rychlé jednání s cílem dosáhnout další slevy.

Jako prodávající musíte být k těmto psychologickým hrám naprosto imunní. Stanovte si počáteční a minimální cenu, přes kterou prostě nejede vlak. Zdůrazňujte pozitiva nemovitosti, například krásnou lokalitu a prodejní ceny v místě obvyklé. Ceny bytů obecně rostou, a proto nemusíte prodávat za každou cenu a raději si počkejte na „férovou cenu“.

3. Home staging a vyfocení nemovitosti

Umění správně fotit je při prodeji nemovitosti velkým plusem. Nejprve je třeba odstranit všechny přebytečné věci, aby byt připomínal spíše neosobní hotelový pokoj. U zájemce musíte vyvolat pocit, že si interiér zařídí podle svých představ.

Mnohem lépe vyfotíte nemovitost digitální zrcadlovkou a širokoúhlým objektivem než obyčejným kompaktem nebo mobilním telefonem. Vyvarujte se přehnaných úprav fotek v různých programech a z několika snímků vyberte takový, který bude mít optimální vypovídací hodnotu. Pokud vám home staging nic neříká a neumíte ani fotit, pak je lepší tímto úkolem pověřit realitního makléře.