Jak na odhad nemovitosti

17
Květen
2016
17. květen 2016

Nejčastější formou financování nového bydlení jsou hypotéky. Základní podmínkou pro její poskytnutí je ručení nemovitostí v odpovídající hodnotě. Na základě odhadnuté ceny pak banka určí, kolik klientovi půjčí. Rozdíly mezi cenami hypoték jsou minimální, takže při porovnávání výhodnosti nabídky rozhodují detaily. Poplatky za odhad jsou ovšem poměrně vysoké a také rozdílné a dokáží celkovou cenu hypotéky značně zvednout. Proto pokud nemusíte, neplaťte zbytečně tisícikoruny navíc.

Ceny za odhad nemovitosti

Odhad, čili řečeno úředně znalecké stanovení zástavní hodnoty nemovitosti, stojí od 0 do 6 tisíc Kč. Záleží na typu nemovitosti a metodě posouzení. Pro banku provádí odhad licencovaný znalec na základě cenového hodnocení na místě. Obvykle se cena pohybuje v takovém případ v rozmezí 1750-6000 Kč. Velké banky dokáží cenu zástavy určit on-line „na dálku“, což je výhodné z hlediska rychlosti i ceny. Některé banky tuto službu nabízejí i zadarmo.

Pro klienta je to nevýhodné pouze proto, že samotný výstup se stává součástí úvěrové dokumentace. Ačkoliv si tedy klient za odhad zaplatí, nedostane výsledek „do ruky“, což může činit potíže při následném refinancování. Není-li k dispozici doklad o odhadu, nová banka si při refinancování provede svůj odhad, za který klient znovu zaplatí, ikdyž to neplatí vždy. Pokud je například odhad nízký, některé banky si vystačí s dostupnými informacemi a fotkami nemovitosti.

Odhad nemovitosti zdarma

Banky nabízejí zpravidla vždy na podzim celou řadu akčních nabídek a jednou z nich je Akce odhad nemovitosti zdarma. Po vyřazení většiny poplatků totiž v jejich sazebnících zůstává obvykle pouze poplatek za odhad, který ve zmíněné akci klientům odpouštějí. Žadatel, který této akce využije, může na počátečních nákladech souvisejících s vyřízením hypotéky ušetřit několik tisícovek. Odhad zdarma

Při porovnávání hypoték využijte experta

Při výběru vhodné bankovní nabídky hraje nejdůležitější roli cena a průchodnost úvěru. Obrátíte-li se na specializovaného poradce, který má dokonalý přehled o nabídkách jednotlivých bank a principech oceňování nemovitostí, ušetříte si čas i peníze. Odborník má kromě toho k dispozici databázi právě probíhajících akčních nabídek.

Poplatky za odhad patří v současnosti mezi nejvyšší mezi ostatními poplatky. Pro příklad u dvoumilionové hypotéky s 20-ti letou splatností a pětiletou fixací znamená odpuštění poplatku 5 tisíc Kč ekvivalent cca desetiny procenta z úrokové sazby.