Jak mohou děti spořit peníze na bydlení

5
Duben
2016
5. duben 2016

Stavební spoření je stále nejvýhodnějším finančním produktem na trhu. Můžete s jeho pomocí spořit, nebo následně dostat úvěr za výhodnějších podmínek. Výhod stavebního spoření využívají i rodiče, případně prarodiče, kteří spoří peníze na bydlení svým dětem.

Stavební spoření je bezpečné

Lidé stavební spoření znají a většina si jej už bezpečně vyzkoušela. V devadesátých letech stavebko začínalo a bylo vhodným produktem pro mladé lidi, kteří dnes mají již vlastní rodiny a zvažují, jak nejlépe spořit pro své děti. Kromě stavebního spoření mají na výběr z několika dalších možností:

Pojištění se spořením

Od žádné pojišťovny nelze očekávat spoření, jelikož pojišťovna je od slova „pojistit“. Je dobré si sjednat kvalitní pojištění, ale nespořit přes ni. Důvodem je, že byste platili zbytečné poplatky za správu smlouvy a spoření by bylo spíše investováním, než spořením. A jak známo, investice může být i mínusová.

Spořicí účet

Spořicí účet slouží k odkládání peněz, které budete kdykoliv potřebovat. Nehodí se pro spoření větších částek a na delší dobu, jelikož úrokové sazby se výrazně nepřekračují mizerné 1% ročně. Výběrem peněz kdykoliv to potřebujete, ztrácí tento produkt účel a kouzlo spoření.

Termínované vklady

Úroková sazba u těch nejlepších je sice více než 3%, ovšem háček je v tom, že nejprve musíte peníze našetřit a teprve pak je vložit na termínovaný účet. Tím padá potřeba pravidelného spoření. Pro děti nejsou termínované vklady vůbec vhodné.

Vkladní knížky

Nabízejí je u nás pouze čtyři banky s tím, že nejvyšší sazba 2% p.a. končí částkou 100 tisíc Kč a ještě musíte bydlet nejlépe v západních Čechách.

Podílové fondy

Dětem můžete pravidelným investováním do podílových fondů ušetřit hodně peněz, má to ovšem dvě ale. Jednak musíte sledovat vývoj podílových jednotek a finančních trhů, a jednak si musíte spočítat, kolik zaplatíte na vstupních poplatcích a za správu investovaných peněz. Pokud nebudete v plusu, nebo na pravidelné sledování nemáte čas ani nervy, raději zvolte

Stavební spoření

Šest let musíte spořit, ale nemusíte se o nic starat, ale také s ním nehýbat. Pokud byste je vypověděli, přijdete o státní podporu. Z původní výše 4500 Kč byl sice státní příspěvek snížen na 2 tisíce, ale stále je to vítaná pomoc. Jedinou nevýhodou je placení poplatku za vedení účtu, tu však vyváží státní podpora, kterou na ulici nenajdete.