Hypotéky se stále drží na minimu

27
Duben
2016
27. duben 2016

Pro zájemce o nové bydlení je to pozitivní zpráva. V letošním roce poskytly banky hypotéky za 18 miliard korun. Ovšem dál to již zřejmě nepůjde, neboť kapacita banka i nabídka nemovitostí má své limity. V meziročním srovnání sice poptávka po hypotékách nepatrně klesla, ale objemově byl letošní březen rekordní, jelikož výrazně vzrostla průměrná půjčená částka na 1,910 milionů Kč.

Klesají i úrokové sazby

Průměrná úroková sazba hypoték sjednaných v letošním březnu dokonce poprvé v historii klesla pod dvě procenta a zastavila se na hodnotě 1,97%. V porovnání s loňským rokem jsou nyní sazby hypoték o 19 setin procentního bodu níže a podle analytiků nedosáhl index průměrných nabídkových sazeb ještě svého minima.

Méně se v březnu dařilo stavebním spořitelnám. Jejich produkce v lednu a únoru rostla meziročně o desítky procent, ovšem v březnu nastal propad. Hodnota sjednaných úvěrů činí 2,987 mld.Kč, což je o 500 milionů méně, než v r. 2015. Velký meziroční pokles produkce vykázala Českomoravská stavební spořitelna, která poskytla v březnu úvěry za 0,784 mld.Kč, což znamená meziroční propad o více než 50%. Téměř stejnou produkci vykázala v březnu i Modrá pyramida, která tak potvrdila svou pozici dvojky na trhu.

Čtvrtletní výsledky vzbuzují respekt

Březnový propad není ničím dramatickým, neboť meziročně se stavebním spořitelnám daří lépe. Za celé první čtvrtletí letošního roku činí součet úroků sjednaných stavebními spořitelnami hodnotu 10,2 miliardy korun, což je o 1 mld. více než loni. Dokonce je to od rekordního roku 2006 druhý nejlepší výsledek. Tehdy objem sjednaných hypotečních úvěrů převýšil částku 12 mld. Kč. Na letošním oživení má největší podíl Modrá pyramida a Wüstenrot stavební spořitelny.

Ještě lepších výsledků dosahují hypoteční banky, jejichž produkce v letošních měsících ještě neklesla pod 12 mld. Za první čtvrtletí činí suma sjednaných hypotečních úvěrů 45,2 miliard Kč, což je v součtu se stavebními spořitelnami o 16% více než loni.

Předpokládá se, že velký zájem o hypotéky potrvá po celé první pololetí a úrokové sazby ještě mírně poklesnou. U běžných typů hypoték mohou klienti s dobrou bonitou a hodnotnou zástavou dosáhnout na úrokovou sazbu mezi 1,7 – 1,9 procent.