Chcete prodat byt? Koupíme ho!

28
Květen
2020
28. květen 2020

Koupíme váš byt

Byty jsou v dnešní době jedním ze základních investičních artiklů, jež se vyznačuje vysokou návratností vlivem neustále se měnících tržních podmínek. Ceny bytů ovlivňuje řada faktorů působících na trendy trhu přímo či nepřímo, proto prodej i koupě v konkrétním regionu musí být správně načasovány a řídit se speciálními pravidly, aby byl výnos co nejvyšší. Uvažujete-li o prodeji bytu, měli byste v první fázi zvážit především kolik času vám celý proces zabere a jak rychle peníze z prodeje potřebujete k dalšímu uplatnění či investicím.

Faktory ovlivňující ceny bytů

Cena nemovitosti, ať už se jedná o byt, dům, garáž či samostatné stání, se odvíjí jednak od aktuální ekonomiky státu a faktorů globálních včetně průměrné poptávky, jednak od faktorů regionálních charakterizujících specifickou poptávku v daném prostředí, a pak samotné aspekty a parametry nemovitosti. Na základě uvážení vlivu těchto faktorů je pak stanovená nejen cena nemovitosti, ale také prodejní potenciál, který je velmi důležitý v případě, že potřebujete nemovitost prodat rychle.

Globální faktory ovlivňující ceny a prodejnost bytů

Konkrétní globální faktory spojené s cenou a rychlostí prodeje nemovitosti jsou shodné s aspekty trendů poptávky po nemovitostech. V tomto směru je důležitá především celková ekonomická stabilita státu daná aktuální hodnotou HDP, dále výše úrokových sazeb půjček a hypoték, a také podpora výstavby a rozvojové projekty realizované v rámci strategií státu. Kromě nich jsou pak důležité také aspekty spojené s populací, především demografické ukazatele. Tyto faktory formují poptávku po nemovitostech, tzn. určují, zda jsou aktuálně nemovitosti konkrétního typu na trhu, jaké je škála nabídky, jaký je o ně zájem a zda na ně mají lidé žijící ve státě peníze. Stručně řečeno, je mnohem jednodušší prodávat nemovitost, pokud je výkonnost státu dobrá, produktivita vysoká a obyvatelstvo převážně pracující.

Regionální podmínky

Regionálně resp. lokálně ovlivňuje prodej bytů především místní poptávka po konkrétním typu, a pak také okolí a jeho vybavenost. Jedná se především o hustotu populace a pracovní příležitosti v dostupné vzdálenosti, obsluhu hromadnou dopravou či kvalitu příjezdové infrastruktury, komerční vybavenost a služby v přiléhajícím okolí. Kromě nich však hraje roli také specifické prostředí a účel nemovitosti. Pokud chcete například prodat byt, který je v perfektním stavu a přívětivé dispozici, ale nachází se v husté zástavbě a blízko průmyslové oblasti, bude poptávka po něm menší, než pokud by byl na klidné ulici uprostřed zeleně s atraktivními službami v okolí. Velmi důležitým aspektem v tomto směru je také obyvatelstvo v okolí, případně přímo v budově, jedná-li se o nemovitost dílčí (byt, sklep, garáž, kancelář apod.), environmentální a podmínky a podmínky uživatelské pohody (hluk, čistota vzduchu, zápach apod.), či úroveň kriminality.

Parametry bytu

Prodejnost konkrétního bytu je pak dána také vlastními charakterovými parametry, tj. dispozicí, vybaveností, a dalšími specifickými parametry, které jsou navázány na daný typ nemovitosti. U obytných nemovitostí se jedná především o třídu energetické náročnosti, způsob ohřevu vody a vytápění, materiálové řešení interiéru a technologie použité v rámci integrovaných systémů a instalací. Velikost a dispozice, ale i orientace místností jsou tak jen dílčími aspekty obytné nemovitosti, které definují její prodejnost.

Synergie jednotlivých kategorií faktorů ovlivňujících poptávku

Prodejní potenciál nemovitosti se tak odvíjí především od synergie faktorů v jednotlivých kategoriích, které mohou mít jak dlouhodobý, tak okamžitý charakter. Působení těchto faktorů se projevuje na ceně nemovitosti, ale také na rychlosti, s jakou je možné najít kupce a celý prodej realizovat. Jste-li majitelem investiční nemovitosti, mohou se především okamžité okolnosti výrazným způsobem zkomplikovat konečný výnos z jejího prodeje. Obdobně, chcete-li investovat do nemovitosti nové a finanční prostředky z prodeje stávající nemovitosti máte alokovány na tuto koupi a nedaří se vám sehnat vhodného kupce, může se kvůli jejich blokaci nákup nejen prodloužit nežádoucí prodlevou, ale také zkomplikovat či stát zcela nemožným.

Co je v případě prodeje bytu potřeba zařídit a jak dlouho to trvá

Chystáte-li si prodat byt, zejména jedná-li se o byt určený k osobnímu užívání (bydlení), připravte se na řadu důležitých kroků, které budete muset podniknout. Ať už dům či byt prodáváte sami nebo prostřednictvím odborníků v oblasti realit, bude vás to stát jednak úsilí, jednak dalších financí, které jsou spojeny s právními aspekty převodu. Pokud sháníte kupce sami, budou náklady představovat především ušlý zisk a také přidružené výdaje spojené s nutností realizace prohlídek, vytváření doprovodné dokumentace, ověřování a právními službami, zadání a vypracování odhadu či posudku ceny nemovitosti, a také administrací v rámci jednání s místně příslušným Katastrem nemovitostí. Nemáte-li přímo sjednaného kupce, tato možnost je obvykle sice levnější než využití služeb realitní agentury, zabere vám však spoustu času a bude vyžadovat nastudování problematik prodeje nemovitostí, vyhledání osob poskytujících v této oblasti právní poradenství apod.

Využití služeb specializovaných odborníků na prodej realit

Realitní agentury představují v případě hledání kupce pro nemovitost schůdnější cestu, jejich hlavní nevýhodou jsou však vysoké provize, které v podstatě pokrývají činnosti, jež byste museli realizovat samostatně při vlastním prodeji. Výše provize se odvíjí od ceny nemovitosti a mohou dosahovat vysokých částek zejména u rozlehlejších domů, bytů či kancelářských a komerčních prostor v lukrativních nebo atraktivních oblastech.

Využití možnosti rychlého odkupu nemovitosti

Kromě uvedených možností se nabízí ještě jedna velmi výhodná alternativa. Jedná se o společnosti zabývající se plošným odkupem nemovitostí po celé České republice. Naše společnost odkoupí především byty za tržní cenu, a to ihned dle cenové nabídky. Velkou výhodou této možnosti je právě rychlost, kterou prodej proběhne, a také se vyhnete veškerým problémům vyplývajícím z nutnosti vlastní realizace prohlídek a hledání kupce, a také časové prodlevy prodeje. Cenovou nabídku za byt (či dům) dostanete prakticky okamžitě (na základě odborného odhadu) s vyplacením zálohy v případě dohody a se zařízením veškerého právního servisu. Co získáte využitím této nabídky:

  • úsporu času i financí, které byste vynaložili na vlastní zařizování prodeje během prohlídek, právní administrace a odhadu
  • prodej za nejvyšší možnou cenu bez provize realitní kanceláři (agentuře)
  • peníze za byt dostanete prakticky ihned minimálně ve výši zálohy na kupní cenu
  • prodej bez starostí a zařizování – vše je v kompetenci odkupující společnosti
  • vytvoření cenové nabídky zdarma bez nutnosti shánění vlastního znalce či odhadce

Potřebujete-li byt prodat rychle, kvůli dalším investicím, či nemáte čas vše zařizovat sami, je využití možnosti odkupu nemovitosti naší společností nejjednodušším řešením, zajistíme, že dosáhnete na potřebné finance prakticky okamžitě a nebudete se muset starat o žádnou vedlejší či procesní administrativu.