Výhody a nevýhody bytu v osobním vlastnictví

9
Březen
2015
9. březen 2015

Bydlení je jednou z nejpodstatnějších podmínek, které jsou určující pro kvalitu života, spokojenost člověka a jeho rodiny. Každý má jiné hodnoty a jiné představy o způsobu bydlení. Někdo dává přednost zaměstnání a byt má jako útočiště a příjemné zázemí, jiný má raději jistotu vlastního bytu či rodinného domu.

Vlastní dům nebo byt v osobním vlastnictví je také vhodnou investicí, která se může postupně zhodnocovat. Druhou stránkou vlastního bydlení je ovšem také riziko jeho ztráty v případě zadlužení, kdy se může dům nebo byt v osobním vlastnictví snadno stát předmětem exekuce a případné dražby. To pak znamená snadnou ztrátu střechy nad hlavou.

Pořízení bytu v osobním vlastnictví

Pokud chcete koupit byt v osobním vlastnictví, měli byste se především přesvědčit, komu vyhlédnutý byt skutečně patří. Nejprve můžete nahlížet do katastrální mapy, která je prvotní orientací a zdrojem údajů. Kopii si můžete vyžádat na katastrálním úřadě. Krajské úřady jsou v každém krajském městě a jeho pobočky pak ve všech bývalých okresních městech.

Na katastrální mapě zjistíte údaje o ulicích a číslech popisných.

Pokud si vyhlédnete konkrétní byt v osobním vlastnictví, pak si rozhodně zjistěte, komu tento byt skutečně patří.

Nejjednodušším a nejvěrohodnější způsobem zjištění informací je výpis z katastru nemovitostí, jehož kopii si rovněž můžete vyžádat na katastrálním úřadu. Vlastnictví bytu je důležité pro další jednání, neboť k platnosti kupní smlouvy je třeba, abyste jednali se skutečným vlastníkem. Je to nutné i pro vaši jistotu a ochranu, neboť v případě neoprávněného vlastníka byste o byt přišli bez nároku na vrácení peněz, které byste museli vymáhat na nesprávném vlastníkovi soudní cestou.

Kupní smlouva je rozhodujícím dokumentem, který se musí předložit při podání návrhu na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí. Proto věnujte kupní smlouvě náležitou pozornost a raději svěřte její sepsání realitní kanceláři nebo advokátovi.