Překlenovací úvěr

6
Duben
2015
6. duben 2015

Pokud potřebujete finanční prostředky ihned k „překlenutí“ doby, než vám vznikne nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření, můžete požádat o překlenovací úvěr, kterému se také někdy říká meziúvěr. Právní nárok na jeho poskytnutí ovšem nemáte. Stavební spořitelny poskytují překlenovací úvěry do výše cílové částky po splnění určitých podmínek stanovených ve smlouvě o stavebním spoření.

Každá stavební spořitelna má jiné podmínky a jiný limit z celkové cílové částky, který je nutno nejprve naspořit, abyste mohli požádat o překlenovací úvěr. Avšak to už u některých stavebních spořitelen neplatí, neboť nemusíte mít naspořeno nic. Některé spořitelny nabízejí prostě překlenovací úvěr hned, ale za podmínky, že uzavřete stavební spoření, třeba i u konkurenční spořitelny.

Společným faktorem je ovšem to, že v souladu s účelem stavebního spoření daným příslušným zákonem, je nutné použít překlenovací úvěr stejně jako řádný úvěr pouze k financování bydlení. Můžete jej čerpat jednorázově, ale i postupně podle ujednání. Délka doby splácení může být až 25 let.

Výhody překlenovacích úvěrů

Obvykle se překlenovací úvěr splácí bez jakýchkoliv sankcí. Jedinou povinností je to, že od určité částky budete muset ručit zástavním právem ke své nemovitosti. Tato povinnost však platí pouze u některých spořitelen. Někdy ani nemovitost nepotřebujete. K výhodám patří i minimální čistý příjem, který může mnohdy být i o několik tisícovek nižší, než vyžadují hypoteční banky.

Populární stavební spoření umožňuje i další výhodu, kterou je možnost sloučení více smluv stavebního spoření například v jedné rodině. Tím si lze zajistit lepší podmínky poskytnutí překlenovacího úvěru a jeho splácení v budoucnu.

Různé typy překlenovacích úvěrů

Množství stavebních spořitelen znamená i velký výběr typů překlenovacích úvěrů. Navzájem se liší výší úrokových sazeb, což vede i k rozdílům ve výši měsíčních splátek. Často se u splátek jedná o rozdíl vyšší než 1 tisíc Kč.