Konsolidace: Je opravdu řešením na nepřehledné dluhy?

8
Březen
2015
8. březen 2015

O konsolidaci se velmi často hovoří jako o ideálním řešení na dluhy, většina lidí s ní však nemá žádné zkušenosti a pro mnohé se dokonce jedná o cizí pojem. Obecně znamená pojem konsolidace upevnění, ustálení, urovnání určitého stavu. Ve finančním světě se konsolidací myslí zkonsolidování finanční situace jedince nebo firmy po období špatného hospodaření.

Pokud se dostanete do finanční tísně a nejste schopni splácet více závazků, nabízí se právě konsolidace, jako jedno z mnoha řešení. Konsolidaci dluhů nabízejí banky i nebankovní subjekty.

Bankovní konsolidace

Konsolidace spočívá v tom, že vám banka po posouzení vašich možností nabídne sloučení všech vašich půjček do jedné. Bývá to často ohraničeno výší půjček, jejichž součet nesmí přesáhnout určitou hranici. Většinou nemusíte nic zařizovat, můžete platit měsíčně i méně než dosud a navíc můžete získat další peníze, které můžete použít na cokoliv.

Výhodou konsolidace jsou tedy nižší měsíční splátky, neboť jedna měsíční splátka je zpravidla nižší, než součet všech původních splátek.

Znamená to i fakt, že nemusíte platit poplatky za každou půjčku či úvěr zvlášť. Sloučení několika půjček a dluhů znamená značné zjednodušení vašeho života, neboť budete mít daleko větší přehled o svých financích, nebudete muset řešit kolik, kdy a kde musíte zaplatit, aniž byste se museli bát, že na některou splátku zapomenete.

Některé banky lákají klienty na výhodnější úroky a další výhody, pokud převedou své platební styky k nim. Součástí takových nabídek jsou i možnosti konsolidace dosavadních půjček a jejich refinancování, čímž lze výrazně ušetřit a odlehčit domácímu rozpočtu.

Nebankovní konsolidace

Na trhu se prezentují různé firmy, které nabízejí konsolidace půjček, leasingů, hypoték apod. Ovšem při konsolidaci u nebankovních subjektů je třeba být maximálně obezřetný a danou společnost si důkladně prověřit. Stává se například, že nebankovní společnosti nabízející sloučení úvěrů spolupracují s bankou a fungují v podstatě jen jako dobře placený prostředník. Jindy zase nalákají dlužníka na výhodnou úrokovou sazbu, ale ke konsolidaci následně přidají celou řadu poplatků, které ve výsledku výhodné sloučení promění ve velmi drahý úvěr.

Konsolidace půjček

Na internetových stránkách bankovních i nebankovních společností se obvykle nachází praktická kalkulačka, nebo-li splátkomat, s jehož pomocí se snadno dopídíte, jakou výši by měla nová úroková sazba a tím pádem kolik ušetříte na pravidelných splátkách. Kromě kalkulačky se můžete v nabídkách konsolidací dobře orientovat i pomocí reprezentativních příkladů prezentovaných na internetu.