Hypotéky se těší stále většímu zájmu

28
Červen
2016
28. Červen 2016

Hypotéky jsou stále velice dostupné a poměrně levné, což má za následek růst cen nemovitostí a obzvláště bytů. Rekordně nízké úrokové sazby lákají Čechy k pořizování nového bydlení s využitím hypotečního úvěru.

Průměrná úroková sazba hypoték sjednaných v letošním březnu dokonce poprvé v historii byla nižší než 2% a lze předpokládat, že v nejbližší době může ještě o něco klesnout. Tyto příznivé okolnosti by ale neměly zájemce o hypotéku povzbudit ke zbytečné uspěchanosti, jelikož by si mohli zadělat na pozdější komplikace.

Hypotéky totiž mohou skrývat některé záludnosti, které běžný žadatel nemusí ani odhalit. Platí to stejně jako u jiných produktů nabízených na finančním trhu. Spotřebitel může být po uzavření smlouvy postaven do nevýhodné situace, která mu může způsobit časové, administrativní i finanční problémy. Na které záludnosti je třeba si dát pozor?

Nestandardní ustanovení smlouvy

Občas bývá text zákazů a příkazů formulován pro klienta poněkud nejasně. V některých úvěrových podmínkách mohou být ustanovení, podle kterých může mít stejné následky jako porušení úvěrového vztahu například i jakákoliv informace, která nabourá důvěru banky v klientovy schopnosti plnit své závazky. Banky pak může požadovat okamžité splacení hypotéky. Příkladem ztráty důvěry může být nepravdivá zmínka o klientovi na sociálních sítích.

Zákaz zcizení nebo zatížení

Banky mohou vyžadovat tzv. negative pledge, což znamená zákaz prodeje nebo zatížení zástavou, věcným břemenem apd. Prakticky to znamená vyšší administrativní náročnost, časovou prodlevu a nutnou součinnost s bankou při prodeji nemovitosti nebo refinancování hypotéky. Proto platí jako v jiných případech, že člověk by si před podpisem měl smlouvu pozorně přečíst, třeba si ji vzít domů a v případe nejasností si nechat vše vysvětlit.