Půjček mimo banky stále přibývá

18
Červenec
2016
18. Červenec 2016

Nebankovní společnosti provozují svou činnost legálně, pokud jsou zastřešeny evropskou federací Eurofinas. Objem nových úvěrů, které tyto subjekty uzavřely v loňském roce, se zvýšil téměř o 13% a dosáhl astronomické částky 11,4 biliónu Kč.

Množství úvěrů roste

Z toho zhruba jednu čtvrtinu tvoří spotřebitelské úvěry. V České republice vzrostl počet spotřebitelských úvěrů od nebankovních společností o 10,6 procent. Podobný trend pokračuje prozatím i v letošním roce, ovšem současně s rostoucím počtem půjček roste i počet dlužníků, kteří nejsou schopni své závazky splácet. Jen na konci letošního prvního čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé půjčky, na 305 tisíc, což je o 33 tisíc více než v loňském roce. Na jednoho dlužníka připadá v průměru již šest exekucí.

Nebankovní společnosti jsou si tohoto stavu vědomy, a proto si stále ve větším měřítku zjišťují údaje o žadatelích o půjčky. Počet jejich dotazů do Nebankovního registru klientských informaci se za prvních pět měsíců letošního roku zvýšil o dvě třetiny v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. V tomto ohledu se postupně stírá rozdíl mezi bankami a nebankovními společnostmi, které si stále častěji ještě důsledněji prověřují každého žadatele. Zjišťují, jaké má kde závazky a zda je bude schopen splácet.

Údaj o průměrném počtu šesti exekucí připadajících na jednoho dlužníka je hrozivý, takže se nelze počínání nebankovních společností divit. Dramatický nárůst počtu exekucí je pro poskytovatele úvěrů a půjček varováním. Vždyť průměrný počet exekucí na jednoho dlužníka podle údajů Exekutorské komory vzrostl za poslední dva roky dvojnásobně. Tento průměr velice ovlivňuje rostoucí počet dlužníků, kteří mají na krku dokonce deset i více exekucí. Exekutorská komora uvádí alarmující číslo, kdy jednomu exekutorskému úřadu připadne ročně v průměru pět tisíc exekucí. V ČR je 157 exekutorských úřadů, které evidují celkem na 4,6 miliónu neskončených exekucí. Součet jistin, tzn. částky bez úroků a poplatků, se vyšplhal na dluh obřích rozměrů ve výši 315 miliard Kč.

Průměrně se jedna exekuce vede deset let a výsledkem je sotva 40% úspěšných, tedy vymožených peněz. Zbytek musí být odkládán, jelikož dlužníkovi není obvykle co zabavit. Náklady na exekuci pak přesahují i samotný dluh.

Soukromí exekutoři v ČR působí 15 let a za tuto dobu bylo zahájeno celkem neuvěřitelných 6,8 miliónu exekucí, z nichž je dosud ukončeno 2,2 miliónu. Z údajů Exekutorské komory vyplývá, že z exekucí zahájených v roce 2005, je v běhu ještě 49 procent. Z roku 2006 je to ještě více, a to dokonce 72 procent.